Ölmeden önce söylenen son sözler

Selamlar bugün hava berbat o kadar karanlık ki insanın içinden hiç bir şey yapmak gelmiyor o yüzden mi bilmiyorum uzun zamandır gizli gizli araştırdığım merak duyduğum bir konu aklıma geldi.Size bu konuyla ilgili bir şeyler yazmak istedim.

Bir kaç yıl önce eşimin yaşlı bir akrabasının çok kötü durumda olduğunu duyunca ziyarete gittim.Kadıncağız baygın şekilde yatakta yatıyordu ve odada bir sürü insan son kez görmeye gelmişti yaşlı bayanı.Odaya girdim çocuklarına geçmiş olsun dedim ve bayanın durumunu sordum,gidip biran yüzüne baktım ve koltuğa oturdum.O an yaşlı bayan birden gözlerini açtı;yatakta doğruldu oturur vaziyete geldi bana baktı gülümsedi ve “Hoşgeldin kızım ne iyi yaptında geldin."dedi ve aniden tekrar yatağa düşüp can verdi.

Bu kadıncağız yaşarken arada ziyarete giderdik,çok fazla değil ve her seferinde neden daha sık gelmiyorsunuz derdi.Gider yarım saat oturur,kalkardık çok severdi birileri onu görmeye gelsin yanında otursun.Asla yalnız değildi altı çocuğu vardı ama severdi misafiri.Son sözlerini eşime söyledim ve keşke daha sık gitseydik kadıncağızı görmeye dedik beraberce.

O günden sonra bende farklı bir merak gelişti.Son nefeslerinde insanlar acaba neler söylüyordu?Bu konuda araştırmalar yapmaya başladım.Ve sık sık kendimi düşünür oldum acaba ben son nefesimde neler derdim?

Sanırım dünyadaki en sevdiğim insan olan kızıma bir şeyler söylerdim.Belki yıllar sonra kızım bu satırları okuyor olacak ve ben olmayacağım sanırım şunları demek isterdim.

"Tatlım benim dünyada en sevdiğim sensin bunu unutma hayata karşı güçlü ol,insanların seni üzecek bir şeyler yapmalarına imkan verme.Toplum kurallarını ve diğer hiç bir şeyi önemseme nasıl mutlu olacaksan,ne istiyorsan onu yap,düşecek olursan kalk,tekrar başla fakat sadece yüreğinin götürdüğü yere git.”

Bunlar benim son sözlerim peki beni etkileyen başka insanların son sözleri neler olmuş,hadi gelin beraberce bir göz atalım.

-Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Atatürk 57 yaşında karaciğer rahatsızlığından vefat etti ve son sözlerinde meleklerin selamını almış ve “Ve Aleykümesselam” demiştir.

-Adnan Menderes 62 yaşındayken idam edilmiştir.Son sözleri"Hiç küskün değilim,hiç bir kırgınlığım yok.“

-Alparlan Türkeş :"Evladım şu camı açar mısın biraz çok sıcak oldu.”

-Kanuni Sultan Süleyman:“Ben ölünce bir elimi tabutun dışına atın.İnsanlar görsünler ki padişah olan Süleyman bu dünyadan eli boş gitmiştir.”

-Necip Fazıl Kısakürek :“Demek böyle ölünürmüş.”

-Necmettin Erbakan :“Hakka yürüyoruz hoca.”

-Victor Hugo:“Siyah bir ışık görüyorum.”

-Peyami Safa:“İşte bu fena.”

-Julius Caesar:“Sende mi Brütüs.”

-Salvador Dali:“Saatim nerede?”

-George Byron:“Her şey bitti artık çok geç.”

-Albert Einstein:“Ben görevimi burada bitiriyorum.”

-Namık Kemal:“Biraz dinleneyim.”

-Elvis Presley:“Tamam yapamayacağım.”

-George Bernard Shaw:“Bu da benim için yeni bir deneyim olacak.”

-Kemal Sunal:“Uçağa binmesek olmaz mı?”

-Oscar Wilde:“Ya duvar kağıdı gidiyor ya ben.”

-Beethoven:“Komedi bitti.”

-Deniz Gezmiş:“Yaşasın tam bağımsız Türkiye.Yaşasın Marksizm-Leninizm’in yüce ideolojisi.Kahrolsun emperyalizm.Yaşasın işçiler,köylüler.”

-Emily Dickinson.“İçeri girmeliyim,sis yükseliyor.”

-Goethe:“Biraz daha ışık.”

-Jane Austen:“Ölmek dışında hiç bir şey istemiyorum.”

-Karl Marx:“Hadi oradan.Son sözler yeterince doğru söz söylememiş aptallar içindir.”

-Leonardo Da Vinci:“Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için Tanrıyı ve insanlığı gücendirdim.”

-Levent Kırca:“Dik durun.Adil olun.Sabırlı olun.Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle.Atatürk’le kalın,Cumhuriyetle kalın,hoşçakalın.

-Prenses Diana:"Tanrım.Ne oldu?”

-Saddam Hüseyin:“Erkek olun,erkek.”

-Suna Pekuysal:“Amann hayat boş be.”

-Whitney Houston:“İsayı görmeye gidiyorum.İsayı görmek istiyorum.”

-Müslüm Gürses:“Hayat bana zordu ama güzeldi.”


Tags:

Hakkında Bilgi Rüya Tabiri Yemek Tarifleri