Bruce Lee Sözleri

1. Bilgi size güç verir; ancak saygıyı karakterinizle kazanırsınız.

2. Her zaman KENDİNİZ olun, KENDİNİZİ ortaya koyun ve KENDİNİZE inancınız olsun. Sakın dışarıdaki dünyadan başarılı bir kişilik seçip, onu taklit etmeye kalkmayın!

3. En katı ağaç, aynı zamanda en kolay kırılan ağaçtır. Buna karşın bambu ve söğüt ağaçları, rüzgara göre eğilerek hayatta kalmayı başarırlar.

4. Bir şeyi sahiplenme duygusu, önce kafada başlar.
5. Acılar, en iyi eğitmendir. Gözyaşı, teleskoptan daha uzak ufukları gösterir.
6. Konsantrasyon, bütün üstün yeteneklerin temelidir.

7. Kendini tanımanın en iyi yolu, başkalarıyla birlikte eyleme geçmekte yatar.

8. Yenilgi, sadece bir ruh halinden ibarettir. Yenilgiyi bir gerçeklik olarak kabullenmediği sürece, kimse gerçekten yenilmiş sayılmaz.
9. Eğer bir şeyi çok fazla düşünmeye başlarsanız, hiçbir zaman gerçekleştiremezsiniz. Hedefinize doğru, en azından her gün bir kararlı adım atın.

10. Sadelik; ihtişamın anahtarıdır.

11. Korku, belirsizlikten ileri gelir ve içimizdeki korkuyu ancak kendimizi daha iyi tanıyarak yenebiliriz.

12. Kolay bir hayat dilemeyin; zor olana dayanabilecek güç isteyin.

13. Ölümsüzlüğe giden yol, hatırlanmaya değer bir hayat yaşamakla başlar.
14. Fiziksel ya da başka türlü, eğer yaptığınız herşeye bir sınırlama getirirseniz, bu bir süre sonra işinize ve tüm hayatınıza yayılır. Limit diye birşey yoktur; sadece ilerlemenin durduğu noktalar vardır. Ve bu noktalar kalmak için değil; aşılmak içindir.

15. Öğretmen size gerçeği sunan kişi değildir. O sadece bir kılavuzdur. Onun işaret ettiği gerçeği, her öğrencinin kendi başına bulması gerekir.

16. Yararlı olan ne varsa özümseyin; olmayanları ise hayatınızdan çıkarın. Ve bu formüle tamamen kendinize özgü olan birşeyler de ilave edin.

17. Niyetiniz yüzme öğrenmekse, direkt suya dalın. Karada durmaya devam ettiğiniz sürece, hiçbir düşünce size yardım edemez.

18. Hayatı seviyorsanız, vaktinizi boşa harcamayın. Çünkü hayat, zamandan ibarettir.

19. Hatalar affedilmez değildir; yeter ki onları kabullenecek cesaretiniz olsun.

20. Her birimizin içinde savaş verdiği şeytanlar vardır. Bunlar korku, nefret ve öfkedir. Bu şeytanları yenemezseniz, 100 yıllık hayat bir trajediden ibarettir. Yok eğer alt etmeyi başarırsanız, tek günlük bir hayat bile zafer sayılır.

Son zamanlarda alışa gelen bir düşünce var ;Hiçbir şey imkansız değildir.Biz insanlar olarak bunun doğru olduğunu kabul ediyoruz .Doğrusu hayatta ki her şey imkansız değildir ve her şey imkanlı da değildir.İmkansız olan şeylere örnek verince; dün’e dönemeyiz , anne ve babamızın kim olacağını seçemeyiz , gözlerimizin rengini değiştiremeyiz,elimizi şıplattığımız gibi elimize su gelmesini bekleyemeyiz;ki bunları herkes bilir.Bir çoğunun mümkün olmasını isterdik ama eminim ozaman da herkes bu özelliklere sahip olduğu için yine fazlasını isterdik.Tamam bu söylediklerimin hepsi zaten kimsenin yapamadığı ve olağanüstü olarak adlandırdığımız şeyler.Birde şöyle bir durum vardır ki sahip olmadığımız şeylerin imkansız olduğuna inanırız.Örneğin köyde yetişen birisi için ileride büyük bir siyasetçi olacağına inanmayıp , okumayı bırakması gibi.Şunu bilmemiz gerekir ki olağanüstü olarak adlandırılamayan her şey ‘mümkün’ dür .Sadece kendinize inanın .Bütün alimler, bokser Muhammed Ali , Bruce Lee ve daha fazla bir çok kişi kendinize inanmanın öneminden bahsediyor.Boksör Muhammed Ali Ben en iyisiyim sözü ile ünlüdür.Bir sözünde ise ‘ben en iyi olduğuma inanmadan bunu söyledim’ demiştir.

Bruce Lee ‘İster kabullenin ister kabullenmeyin, içinde bulunduğunuz şartlar tamamen size bağlı. Siz kabullenmedikçe asla yenilgi diye bir şey yoktur.’ sözü ile bunu tamamiyle belirtmiştir.

Niyetiniz yüzme öğrenmekse, direkt suya dalın. Karada durmaya devam ettiğiniz sürece, hiçbir düşünce size yardım edemez.’

Kolay bir hayat dilemeyin; zor olana dayanabilecek güç isteyin

Başkaları tarafından mağlup edilmekte utanılacak bir şey yoktur. Önemli olan yenildiğiniz zaman ‘’Bende eksik olan ne?’’ sorusunu kendinize sorabilmenizdir. Böyle bir tutum izleyen insan umut vaat ediyor demektir.

Sonuçta başarılı veya başarısız olmak değildir önemli olan, bunların insanın kalbinde yarattığı etkilerdir. İnsan cesaretini kaybetmediği sürece yenilmiş sayılmaz
Yaptığın her şeye fiziksel ya da başka bir şeye her zaman limit koyarsan bu senin yaşamına ve işine sıçrar. Limit yoktur. Sadece ilerleme kaydetmediğin dönemler vardır ve orada kalmamalısın, onların ilerisine geçmelisin.
Mutlu ol ama asla yetinme.

Eğer yaşamı seviyorsan zamanı boşa harcama. Çünkü hayat zamandan oluşmuştur.

Başarısızlıktan korkma. Başarısızlık değil ama düşük hedef suçtur. Büyük girişimler, düşseniz bile (başarısız olsanız bile), muhteşemdir.

Bilmek yeterli değildir, uygulamak gerekir. İstemek yeterli değildir, yapmalıyız.

Ölümsüzlük anahtarı, önce hatırlanmaya değer bir hayat yaşamaktır.

Daha sonra bir taktik oluşturabilirsin. Çok deneyim gerektirir. Zamanla otomatikleşirsin, ne yapacağını düşünmezsin bile hareket kendiliğinden oluşur.

Eğer bir konu üzerinde çok düşünürsen onu gerçekleştirecek zamanın kalmaz. Bruce Lee

Ben inanıyorum ki Bruce Lee’nin sözlerini iyice düşünüp hayatını ona göre yönlendiren kişi hayatında çok başarılı olur

Öncelikle şunu unutmayın ;Siz kendinize inanmıyorsanız diğer insanlar nasıl inansınlar ?
Bir şeyin imkansız olduğunu düşünmeyin, kendinize inanın ve yapmanız gerekeni yapın.Diğer insanlar size güvenmeye bilir ,siz güvenenlerle yola çıkın, hiç kimse yoksa bilin ki yaratıcı sizinle .Her şeyi planlayan odur eğer sizin kaderinizde bir şey varsa olur ama kendinize inanın .İleriyi görme yeteneğimiz olmadığına göre , bir şeyin mümkün olup olmadığını biz belirleyemeyiz.

Kendine Değer ver ; sen değer vermezsen kendine kimse veremez.Kendini küçümseme , sen küçümsersen diğer insanların seni küçümsemesi kaçınmaz olur .

Bruce Jun Fan Lee, (d. 27 Kasım 1940, San Francisco – ö. 20 Temmuz 1973, Hong Kong). Çin kökenli aktör ve Kung Fu savunma sanatı ustası. Lee Jun Fan Kantonca adı.

Bruce Lee, Amerika doğumlu Çin kökenlidir. San Francisco’daki Chinese Hospital hastanesinde dünyaya gelmiştir. Babası Lee Hoi-Chuen Çinli, annesi Grace Lee yarı Alman yarı Çinlidir. Bruce Lee Jeet Kune Do (Türkçe durduran yumruk yolu) adını verdiği bir savunma sanatı sistemi geliştirdi.

Usta Sifudan Yip Man Hong Kong şehrinde ilk savaş sanatları eğitimi aldı. 20 Temmuz 1973 Hong Kong’da beyninde oluşan ödem sonucu hayatını kaybetmiştir.

Hayatı

San Francisco’da doğan Lee’nin asıl adı Lee Jun’dır. İsmini doğumunda hazır bulunan doktor verdi. Babası ve annesi, Çin operasında oyuncuydu. Lee doğduğunda, bir turne için Birleşik Devletlerde bulunuyorlardı. Doğuştan sağ bacağı diğerinden kısaydı. Ailesi, sakatlığının üstesinden gelebilmesi için Kung Fu öğrenmesini istedi. 6 yaşındayken bile ilerideki hırçın, sert karakterini belli ediyordu. Lee Kung Fu tekniklerini bilinçsiz bir şekilde öğrenmeye başladıktan sonra, 1954’de ünlü Kung Fu Ustası Sifu Yip Man’ının öğrencisi olarak Wing Chun sistemini çalışmaya karar verdi. İlerleyen zamanlarda da Wing Chun sistemine boks çalışmalarını da eklemeye başladı.

Sık sık karıştığı sokak kavgalarından dolayı kötü şöhret edinince doğduğu Amerika Birleşik Devletleri’ne gider. Washington Üniversitesi’nin Felsefe Bölümüne yazılır. Bir yandan okula devam ederken, bir yandan da Amerikalılara Çin Kültürü’nün zenginliğini anlatmak için o güne kadar Çinlilerden başkasına öğretilmesi yasak olan olan Kung Fu dersleri vermeye başlar. Bu amaçla kendi adını taşıyan JUN FAN KUNG FU adında bir okul açar. Bu spor okulu 1963 yılına kadar açık kaldı. Yine aynı yıl Amerikalı Linda Emery ile evlendi. Lee daha sonra Oakland’da ikinci okulunu açtı. Burada geniş bir kitleye, Amerikalılara yabancı olan bu sanatın ne kadar geniş içerikli ve derin felsefeye sahip olduğunu ispatladı.

İlk uzun metrajlı filmi; Çinli prodüktör Raymond Chow’un yeni kurduğu film şirketi Golden Harvestla çekilen için Big Boss(Büyük Patron)dur. Film Hong Kong ve güneydoğu Asya bölgesinde şimdiye kadar kırılmış tüm gişe rekorlarını alt üst ederek büyük bir patlama yaptı. Bunun üzerine Asya milliyetçiliğinin işlendiği Fist of Fury(Öfkeli Yumruk) filminde oynadı. Lee’nin bu filmlerinde kendisine özgün stilini de görmek mümkündür. Hong Kong film sanayinde avantür filmlerin hareketli sahnelerine Bruce Lee’nin Hollywood tecrübesi ile olağanüstü koreografileri yeni bir boyut kazandırmıştır. Dönemin süper starı Wang Yu bile onun altında bir role razı hale gelmişti. Büyük Usta çekilen filmin güzel olması için dövüş sahnelerinin koreografisini düzenlerken gece gündüz demeden çalışıyordu. Hareketli sahneler için uzun plan çekimler yapar, yüksek tekmeler kullanır, Escriama’nın (silahlı dövüş sanatı) Nunchaku, Bo, Kali, bıçaklar ve küçük Çin okları gibi tüm silahlarını kullanarak dövüş sahnesini olağanüstü artistlik figürlerle süslerdi.

Bruce Lee kalitesi ile Kung Fu sineması sektörüne yeni bir boyut kazandırdı. Escrima ustası Dan Inosanto, Lee’nin özgün stili Jeet Kune Do’nun kesinlikle gösteriye yönelik olmadığını, aksine çok gerçekçi, fantezisi olmayan, vücut hareketlerinin işlevine uygun bir spor olduğunu söyler. Lee’nin komple bir sporcu olduğunu, Jeet Kune Do’nun da gerçek bir dövüşte çok etkili bir sistem olduğunu hararetle savunur. Bunun yanında Bruce Lee’nin de çok iyi bir aktör olduğundan, dövüş sanatını beyaz perdede fantastik bir şov olarak seyirciye sergilemeyi becerebildiğini söyler. İşte bu yüzdendir ki; filmleri dünya sinema klasikleri arasına girmiştir.

Bruce Lee’nin üçüncü filmi Way of The Dragon(Ejderin Yolu) oldu. Bu filmde Lee’nin yanında yardımcı oyuncu olarak, Amerikada yedi defa karate şampiyonu olmuş Chuck Norris’i görüyoruz. Filmin final mücadelesinde ise adeta Karate ve Kung Fu’nun üstünlük mücadelesi sergileniyor. Bruce Lee’nin her filminde bir diğerine nazaran yenilikler göze çarpmaktadır. Bruce Lee’yi zirveye taşıyan film ise, Dan İnosantio ve Kerim Abdül Cabbar ile Game of Death(Ölüm Oyunu)dur. Amerikan filmlerinde başrol oynamayı çok isteyen ancak bunu başaramayan Lee, dördüncü filmini çekerken Amerikalı yapımcılardan başrol oynayacağı bir film teklifi geldi. Bunun üzerine sanatçı Ölüm Oyunu filmini yarıda bırakarak, Çin-Amerikan ortak yapımı olan Enter The Dragon(Ejder Kalesi) filmini çekti. Amerikan Sinemasında ve Uzakdoğu film sanayinde süper starlığa yükselen Lee Ölüm Oyunu adlı filmini tamamlayamadan öldü.

Ölmeden önce kaleme aldığı Tao of Jeet Kune Do adlı kitabı, ölümünden iki yıl sonra 1975 yılında, karısı Linda Lee tarafından yayınlandı.