Anlamlı Helallik İsteme Mesajları

Anlamlı Helallik İsteme Mesajları Helallik İsteme Sözleri

Her sabah merhaba dediklerim, oturup sabahlara kadar muhabbet ettiklerim, beraber su içip yemek yediklerim, arkadaşlarım, dostlarımın görev arkadaşlarım hakkınızı helal edin.Bazılarına hakkımı helal etmek istemiyorum. Zaten onlar haramı helali bilseydi hakkımı yemezlerdi.

Helallik almak ne demektir? İnsanların kalbini kırmamak, iftira etmemek, yalan söylememek, ibadeti terk etmemek, kendisine yapılmasını istemediği bir davranışı başkasına yapmamak Alevilik – Bektaşilik’te önem verilen ilkelerdendir. Bu ilkelere aykırı bir davranışta bulunan kişi, kul hakkına saygısızlık etmiş olur. Bu kişinin, düzenlenen cem töreninde kusurlarını itiraf etmesi, haksızlık ettiği insanlardan helallik dilemesi gerekir. Buna, rızalık almak denir.

Cem törenini yöneten dede, ceme başlamadan önce şu çağrıyı yapar: “Mümin, müslim bacı kardeşler! Cemlerimizde küskün, alacaklı, verecekli, gönül kırmış kişilerin yeri yoktur. Kul kuldan razı olmadıkça Tanrı kuldan razı olmaz. Bu meydan, barış ve kardeşlik meydanıdır. İçinizde küskünler varsa birbiri ile görüşsün, barışsın. Kimin kimden alacağı varsa gelsinler…”

Yapılan bu çağrıdan sonra küskün olanlar barıştırılır. Birine kötü davranıp onun kalbini kırmış olan kimse, bu davranışından dolayı özür diler ve kalbini kırdığı kişi ile helalleşir. Ceme katılan diğer kişiler de yanındakilerle görüşür, birbirlerinden hoşnut olduklarını ifade ederler. Kişilerin birbirleriyle helalleşerek hoşnutluklarını ifade etmelerine razılık denir.

Eğer kimde hakkım varsa, helal olsun benden yana, sizlerde helal edin hakkınızı bana, yeniden görüşmek üzere hoşçakalın dostlarım.

Bu aile ortamında geçirdiğim o güzel yıllardan sonra sizlerden ayrılmak, başka bir yerde çalışmak çok zor olacaktır. Ben hakkım olan herkese hakkımı helal ediyorum sizlerde bana hakkınızı helal edin.

Hakkımı helal etmiyorum diye dilini yorma, helali haramı bilse zaten hakkını yemezdi.

Arkadaşlarım, dostlarım, sevdiklerim her zaman bana destek olup yanımda olan iyi ki varsınız dediklerim, yanımda göremediklerim, dost mu, düşman mı hiç bilemediklerim hakkınızı helal edin.

Gitmek istersen hakkını helal et, eğer kalmak istersen buluruz elbet bir çaresini.

Sizlerle birlikte güzel günlerimiz geçti, hepinizin hakkı var, bana haklarınızı helal edin. Benim herkese hakkım helal olsun.

Çok çabuk geçirdik yılları ayları, boş bırakmam benim odayı, eksik etmem arkamdan duayı, hakkınız helal edin.

Zaten her şeyimi aldın gittin bir de bana hakkını helal et diyorsun. Hakkım helal olsun ama anılarımı vermem onlar her zaman benim olacak.

Her zaman yanımda olan ve her zaman bana desteklerini ve yardımlarını esirgemeyen tüm sevdiklerim sizleri hiçbir zaman unutmayacağım. Ben herkese hakkımı helal ediyorum sizlerde bana hakkınızı helal edin.

Eğer kime bir dirhem hakkım varsa helal olsun. Sizlerde bana haklarınızı helal edin. Allah’a emanet olun hoşçakalın.

Böyle güzel insanlardan böyle bir yerden ayrılmak hiç kolay değil. Sizlerle görev yaptığım sürece çok mutlu oldum. Bana hakkınızı helal edin, benim hakkım herkese helal olsun.

Veda edemediklerim, görüp helallik alamadıklarım dostlarım, arkadaşlarım haklarınızı helal edin.

Elveda kaşı keman, güzel yârim. Benden helallik isteme sakın! Hakkım varsa hakkındır.

Gidiyorum ama burda geçirdiğim güzel günlerimi her zaman hatırlayacağım. Sizleri hiçbir zaman unutmayacağım. Haklarınızı helal edin.

Ekmeğim aşım helal olsun yiyene içene. Ama hakkım helal değil dost gibi görünüp kuyumu eşene.

Birde hakkını helal et derler giderken. Haram ettikleri hayattan helallik isterler.

Belki istemeden de olsa sizleri kırmış veya üzmüş olabilirim ama inanın ben hepinizi çok sevdim. Ve bugün giderken hiç kimseye kırgın ve dargın değilim. Ben kime hakkım varsa herkese hakkımı helal ediyorum. Sizlerde bana hakkınızı helal edin.

Hakkını helal etmediğin o kişinin çektiği azabı görseydin hakkını helal ederdin. -Hadis-i Şerif-

Ekmeğinizi yedim, suyunuzu içtim, muhabbetinize ortak olup sıcak çayınızı yudumladım. Ben herkese hakkımı helal ediyorum sizlerde bana haklarınızı helal edin.

Her sabah merhaba dediklerim, oturup sabahlara kadar muhabbet ettiklerim, beraber su içip yemek yediklerim, arkadaşlarım, dostlarımın görev arkadaşlarım hakkınızı helal edin.

Sizlerle ilgili çok güzel yıllarımız geçti, sizlerden ayrılmak çok zor olacak ama sizleri hiçbir zaman unutmayacağım. Ben hakkımı helal ediyorum, sizlerde bana haklarınızı helal edin.

….. tarihi itibariyle başladığım görevimi bugün itibariyle …. Yerde devam edeceğim. Bu süreçte benden her türlü destek ve yardımlarını esirgemeyen, yanımda olan olmayan, seven sevmeyen herkese teşekkür ederim. Benim kime hakkım varsa ben helal ediyorum sizlerde bana haklarınızı helal edin.

Hakkını helal et bugün yine seni çok düşündüm.

Arada bir gülüşünü hatırlayıp iç çekiyorum hakkını helal et.

Yar bütün şiirlerime sebep ettim seni hakkını helal et.

Unutma helalin hesabı haramın da azabı vardır. Hakkını helal et.

Keşke sevenleri ayırmak yerine helal ile haramı ayırabilseydik.

Bu gözyaşlarımla gidecekse cennete birileri ben hıçkırıklarımı helal ettim bile.

Hakkını helal et. Dedi giderken oysa kalsaydı ömrümü helal edecektim.

Elveda kaşı keman, güzel yarim. Benden helallik isteme sakın! Hakkım varsa hakkındır!

Birde hakkını helal et derler giderken. Haram ettikleri hayattan helallik isterler.

Ayrılık herkese başka hediyeler sundu payıma düşen çocukluğum oldu. Hakkını helal et güzelim.

Gerçek şu ki; hainlik yaparak gittikleri bu gönülden, helallik istemek için geri dönecekler.

İnsanın helalinden giydiği kendi eski elbisesi başkalarından gelen sadaka elbiseden daha güzel ve iyidir.

Ekmeğim aşım helal olsun yiyene içene. Ama hakkım helal değil dost gibi görünüp kuyumu eşene.

Hakkımı helal eder miyim bilmiyorum ama bazıları için “nasıl bilirdiniz” diye sorarlarsa, tanıyamamışım derim.

Dokunma günah sinmiş ellerinle. Ben aşkı en ‘helal’ haliyle sevdim. Harama karışmasın diye senden geçtim!

Seninle karşılaşmam hayatımın en büyük hatasıydı. Ve sırf seninle diğer tarafta karşılaşmamak için; helal ediyorum hakkımı.

Seni sevdiğimi ihbar etmişler ayrılığa. Geçen gün yokluğun gelip teslim aldı beni. Hakkını helal et sevdiğim.

Dudaklarında gözüm yoktu oysa. Kalbini istemiştim bir tek. Tek hayalimdi; iki kaşın ortasına öpücük kondurup ‘helalimsin’ demek.

Canımı yaktıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi helallik isteyenler! Cehennemde yandığınızı görsem üzerinize benzim dökerim!

Bende bilirdim başkasını sevmeyi ama kalbim tek sende kaldı be sevgili. Kuranda geçtiği gibi; ‘helalin varken harama el uzatma’ misali.

Helal etmiyorum hakkımı! Uyuyamadığım geceleri. Annen ayaklarıyla üzerinde tepinse bile göremezsin sen cenneti!

Boğazıma takıldı sevdan. 3 kere sırtıma vur helal de; Alışık değilim harama ondan olacak herhalde. Hakkını helal et sevdiğim ben ettim.

Hak yerini bulur. Helal edilmemiş hak zaten haram olur. Beddua etmem. İçimden gecen her ‘Ah’ zaten sahibini bulur. Hakkını helal et.

Kimi insan otların kimi insan balıkların çeşidini bilir. Ben ayrılıkların. Kimi insan ezbere sayar yıldızların adını. Ben hasretlerin. Hakkını helal et.

Ben senin gibi ‘treni kaçıran yolcu’ edasında değil ‘ölen yakınımı uğurlar’ gibi yaşarım ayrılıkları. Hakkını helal et bir tanem.

Beni bunca saracak ne vardı? Kanıma girecek göz bebeklerime oturacak. Bir senfoni gibi kulaklarımdan eksilmeyecek ne vardı?Hiç karşıma çıkmasaydın Bu kör olası gözler görmeseydi seni Ne vardı. Hakkını helal et.

Yum gözünü aç elini. Yüreğim senindir. İster cam kenarına koy güneş alsın ister can kenarına koy; hep sende kalsın. Hakkını helal et ay yüzlüm.

Gün bir gün sevdalanmış geceye gecede yakamoz düşürmüş denize o günden bugüne geceyle gündüz ayrılmaz olmuş ta ki Güneş tutulup gölge düşürene dek sevdalara. Sende hakkını helal edersen bana sevinirim.

Öyle bir kırıldı ki kalemim mürekkep yerine kan damlatıyor hecelerim. Umuda uçurtma açan minik bir çocuğa emanet artık düşlerim. Hadi asma suratını rahat olsun için çünkü benden yana helaldir sevgime.

Hiç göremediğim gülüşünü doyasıya bakamadığım gözlerini dokunamadığım saçlarını tutamadığım ellerini duymak için can attığım sesini kolumu atamadığım omuzlarını ve içime çekemediğim kokunu helal et çok düşledim.