kapadokya meslek yüksek okulu

kapadokya meslek yüksek okulu hakkında nevşehir kapadokya meslek yüksek okulu


Kapadokya Meslek Yüksek Okulu

Kurulusundan bu yana ulusal oldugu kadar uluslararasi alanda da önemli basarilara imza atan Kapadokya Meslek Yüksekokulu, 2008-2009 akademik yilindan itibaren Avrupa Komisyonunun Erasmus programina dahil oldu.
Ilk ögrencilerini 2005-2006 akademik yilinda kabul eden Kapadokya Meslek Yüksekokulu, ülkemizin ekonomik kalkinma hedefleri dogrultusunda dogrudan yapilanan ilk yüksekögretim kurumudur. Yaz Kurslari, ögrencilerine ve bölge halkina açik Sertifika Programlari ve kültürel etkinlikleri ile yilin on iki ayi kapanmayan okulumuzun hedefi, mezunlarimizi ülke genelinde ve giderek AB ve Avrasya ekonomilerinde söz sahibi olmalarini saglayacak nitelik ve nicelikte üretimi ve istihdami gerçeklestirmeye yönelik becerilerle donatmak, meslek sahibi olmalarini saglamak, yönetici ve girisimci yetistirmektir. Yaz kurslari ve zorunlu staj dönemleri ile birlikte, Kapadokya Meslek Yüksekokulu alti yari-yillik olup, kariyerini akademik alanda sürdürmeyi arzu eden ve gerekli kosullari yerine getiren ögrencilerimizin ülkemizdeki diger yüksek ögretim kurumlarina ve uluslar arasi isbirligi kurdugumuz yurtdisindaki üniversitelere dikey geçis yaparak lisans tamamlama imkânlari da vardir.
Kapadokya Meslek Yüksekokulu, 2005-2006 akademik yilinda Konuk Agirlama (Turizm ve Otel Isletmeciligi), Mutfak Sanatlari (Asçilik), Turizm Rehberligi (Kapadokya destinasyonu), Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama ile Sivil Hava Ulastirma Isletmeciligi bölümlerine,
2006-2007 akademik yilinda da ;El Sanatlari (Halicilik ve Çömlekçilik) ve Sarap Üretim Teknikleri ve Bagcilik adli iki yeni programa ögrenci kabul etmistir.
2007 - 2008 ögretim yilinda ögrenci kabul ettigimiz programlar: Bankacilik ve Sigortacilik, Restorasyon, Organik Tarim, Atçilik Isletmeciligi ile At Antrenörlügü (ve Binicilik)
El Sanatlari Programina Taki Tasari ve Tas Ustaligi dallarini ekleme çalismalarimiz devam etmektedir.
Kapadokya bölgesinin muhtesem mirasini sürdürülebilir kalkinmanin temel dinamigine dönüstürmek, halkimizin yasam kalitesini arttirmak, sorunlarini egitimle yenmek suretiyle Kapadokya'yi göç veren konumundan göç alan konumuna dönüstürmeyi siar edinmis olan okulumuz, bu hedefe ulasmak için gerekli atilima öncülük etmek üzere bir araya gelen, maddi ve manevi birikimlerini bu amaç dogrultusunda seferber eden bölge yasayanlari ile Kapadokya'ya gönül verenlerin olusturduklari Ilke Egitim ve Saglik Vakfi tarafindan kurulmus bir vakif meslek yüksekokuludur.
Ilke Saglik ve Egitim Vakfi, Kapadokya'nin restorasyona muhtaç paha biçilmez tarihi yapilarini derslik, ögrenci yurdu, yemekhane, kütüphane, konferans salonu vb. amaçlarla yaygin bir kampus olarak degerlendirmek suretiyle ülkemizde bir ilke imza atmis, dünyada esi benzeri olmayan 10,000 yillik bir kampüsün temellerini atmis bulunmaktadir. Basta Nevsehir Valimiz Sayin M. Asim Hacimustafaoglu olmak üzere, Nevsehir Belediye Baskani Sayin Hasan Ünver, Mustafapasa Belediyesi Baskani Sayin Mustafa Özer, Avanos Belediye Baskani Sayin Mustafa Körükçü ve ayni zamanda okulumuzun Mütevelli Heyeti Üyesi de olan Nevsehir Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Sayin Arif Parmaksiz ile isimlerini sayamadigimiz Kapadokya’nin diger mülki ve yerel yönetimleri, turizm ve ticaret isletmeleri, esrafi, sivil toplum örgütleri ve bölge yasayanlari tarafindan desteklenen okullar zinciri, bölge halki ile bütünlesmis olup, bu baglamda Türkiye'nin imece ile kurulan ilk yerel halk yüksekögretim kurumu niteligini haizdir.
Kapadokya Meslek Yüksekokulu halen Nevsehir ilimizde, Ürgüp'e bagli Mustafapasa (eski Sinasos) beldesinde bu amaçla restore edilen on bin bes yüz metrekare kapali alana sahip Mehmet Sakir Pasa Medresesi adiyla bilinen Selçuklu yapiti binayi, 1892 yapimi Osmanli Konagi ile Cansever Konagini, Ürgüp’te Güzelgöz Evi’ni, Avanos’ta 1892 yapimi Haci Nuri Bey Konagi’ni, 180 yatakli ögrenci yurdunu, 30 kisilik ögretmen lojmanini egitim-ögretime kazandirmis bulunmaktadir.
Nevsehir il merkezindeki Pasa Konaginda bulunan Kapadokya Arastirmalari Merkezinin ilk faaliyetinde Erciyes Üniversitesi ile birlikte 2006 yilinda düzenledigimiz Birinci Uluslararasi Bölgesel Kalkinma ve Egitimde Isbirligi Çalistayina çogu yurtdisindan 60 bilim adami katilarak tebliglerini sunmuslardir. Ayni yilin Mayis ve Ekim aylarinda Rusya Federasyonu’nun Moskova ve Kazan Sehirlerinde “Türkiye – Rusya Federasyonu iliskileri ve egitimde isbirligi” konusu üzerine bir dizi toplanti yapilmistir. Yine Kasim ayinda Rusya Uluslararasi Turizm Akademisi rektörü Sayin Prof. Zorin’in öncülügünde Moskova’dan gelen akademik heyet ile birlikte Rusya Federasyonu turizmine yön veren Turizm Seyahat Acenteleri Birligi Baskani Spilko da Istanbul ve (Nevsehir-Kayseri-Aksaray) Kapadokya’da konugumuz olmuslardir. Turizmde Kapadokya tercihini artirmak ve özellikle kültür, dinlence, eglence, saglik ve macera turizmi amaciyla Kapadokya’nin tercih edilmesini saglamaya yönelik faaliyetlerimiz, Mayis ayinda Rusya Federasyonu seyahat acenteleri, akademisyenler ve gazetecilerden olusan 150 kisilik heyetin bölgemizde agirlanmasiyla sürdürülmüstür. Faaliyetlerimiz Okulumuzda, Moskova ve Kazan’da düzenlenecek “Kapadokya Turizm Günleri” etkinlikleri ile devam edecektir.